۵ نکته مهم درباره فرانسیس انگانو مبارز یو اف سی

 ۵ نکته مهم درباره فرانسیس انگانو  مبارز یو اف سی

اینروزها موفقیت های پیاپی فرانسیس انگانو در یو اف سی توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. اما چه چیزی موجب شده تا این مبارز به این سطح از موفقیت دست یابد؟

فرانسیس انگانو (Francis Ngannou‎) یکی از موفق ترین مبارزان سنگین وزن یو اف سی است. وی که متولد ۱۹۸۶ در کامرون میباشد در یک بررسی صورت گرفته با ۱۲۹،۱۶۱ واحد دارای قوی ترین قدرت ضربه مشت در میان سایر ورزشکاران است.

اگرچه بطور معمول ورزش ام ام ای (MMA) و نیز مسابقات یو اف سی (UFC) از سطح خشونت بالایی برخوردارند با اینحال نکاتی درباره فرانسیس انگانو وجود دارد که وی را به یکی از وحشتناکترین مبارزین این رشته ورزشی تبدیل کرده است. در ادامه این نوشته به ۵ نکته مهم درباره فرانسیس انگانو خواهیم پرداخت که در شکل گیری شخصیت کنونی وی نقش مهمی ایفا نموده است.

زندگینامه

فرانسیس انگانو در کشور کامرون واقع در آفریقا متولد شد و زندگی بسیار فقیرانه ای را تجربه کرد. وی مجبور شد از ۱۰ سالگی در معادن شن مشغول به کار شود. پدر او یک مبارز خیابانی بود، همچنین عموی وی دارای کمربند مشکی کاراته و نیز کمربند قهوه ای در ورزش جودو بود.

فرانسیس انگانو
فرانسیس انگانو

در توییت زیر او توضیح میدهد که همواره وقتی به محل زادگاه خود بازمیگردد در نزدیکی معدن شن متوقف میشود و به یاد گذشته مدتی در آنجا با دوستان خود کار میکند. وی البته اشاره میکند که این موضوع اگرچه اینروزها مروری بر خاطرات است ولی در دوران کودکی برای وی آزاردهنده و مشقت بار بوده است.

فرانسیس انگانو در ۲۲ سالگی بوکس را آغاز کرد، با اینحال به دلیل مشکلات بیماری پس از مدتی متوقف شد. وی سپس در ۲۶ سالگی تصمیم گرفت به پاریس برود و مجدد بوکس را ادامه دهد. پس از رسیدن به اروپا و به دلیل اینکه بصورت غیرقانونی مرزها را پشت سر گذاشته بود به مدت ۲ ماه زندانی شد، فرانسیس انگانو سپس مدتی بصورت بی خانمان در پاریس روزگار گذراند تا نهایتا در سال ۲۰۱۳ با کمک دیدیر کارمونت (Didier Carmont) تمریناتش در ورزش بوکس را از سر گرفت.

بعدها دیدیر کارمونت وی را با رشته ورزشی ام ام ای آشنا کرد و ۲ سال پس از آن فرانسیس انگانو برای شرکت در مسابقات یو اف سی قرارداد بست.

موفقیت های بزرگ در مدت زمان تمرین کوتاه

برای موفقیت در سطح حرفه ای مسابقات رزمی ورزشکاران میبایست سالها تلاش و تمرین مداوم داشته باشند، حتی بسیاری از ورزشکاران رشته های رزمی تمرینات خود را از کودکی آغاز کرده اند.

با اینحال بنظر می آید فرانسیس انگانو دارای یک استعداد ذاتی و طبیعی است زیرا او تنها از سال ۲۰۱۳ با ورزش ام ام ای آشنا شد و شروع به تمرین کرد، وی حتی تنها چند ماه پس از شروع به تمرین در رقابت های ام ام ای حاضر شد. فرانسیس انگانو پس از مدت ۲ سال به مسابقات یو اف سی پیوست و در ۱۹ دسامبر ۲۰۱۵ توانست مسابقه مقابل لوئیس هنریکو (Luis Henrique) را در راند دوم و با ضربه فنی کردن حریفش به پایان برساند.

در فیلم زیر میتوانید ویدئو یکی از مسابقات فرانسیس انگانو را مشاهده کنید که وی با ضربه مشت سنگین خود حریف را ضربه فنی میکند:

وی در ۲ دسامبر سال ۲۰۱۷ و در رویداد یو اف سی شماره ۲۱۸ مقابل علیستار اوریم (Alistair Overeem) قرار گرفت که در همان راند اول حریف را با ضربه فنی مغلوب ساخت.

فرانسیس انگانو در ۲۰ ژانویه ۲۰۱۸ در رویداد شماره ۲۲۰ یو اف سی مقابل قهرمان سنگین وزن استیپه میوچیچ (Stipe Miocic) قرار گرفت که در نهایت با نظر داوران بازنده رقابت اعلام شد. او سپس به مدت ۵ سال تمرینات خود را ادامه داد تا توانست در دیدار برگشت و طی رویداد ۲۶۰ پادشاه سنگین وزن یو اف سی را شکست دهد.

تکنیک و توانایی های فنی

بدون شک در طول سالهای اخیر فرانسیس انگانو از نظر فنی و توانایی بکارگیری تکنیک های گوناگون پیشرفت چشمگیری داشته است. درک این موضوع در مقایسه مسابقات او در رویدادهای ۲۲۰ و ۲۶۰ یو اف سی مقابل استیپه میوچیچ (Stipe Miocic) بطور واضح مشهور است.

در دیدار سال ۲۰۱۸ انگانو نسبت به حریف خود یک مبارز کم تجربه بنظر می آمد و همین موضوع موجب شد که استیپه میوچیچ با تکیه بر تجربیاتش از ضربات مشت او دوری کند و در مقابل با تکیه بر توانایی های فنون کشتی او را به چالش بکشد. اگرچه در آن مسابقه نیز استیپه میوچیچ چندبار با ضربات مشت فرانسیس انگانو مواجه شد با اینحال توانست در نهایت رای داوران را برای پیروزی بدست بیاورد.

در دیدار رویداد ۲۶۰ یو اف سی فرانسیس انگانو چهره یک مبارز متحول شده را به نمایش گذاشت، وی با اعتماد به نفس بالا و تجربه ای که در طول این دوران بدست آورده بود کاملا بر روند مسابقه چیرگی داشت و نهایتا توانست به سلطه استیپه میوچیچ بر سنگین وزن یو اف سی خاتمه دهد.

در ویدئو زیر فیلم برگزیده مسابقه دوم فرانسیس انگانو و استیپه میوچیچ را مشاهده خواهید کرد:

قدرت ضربه مشت

در انواع مسابقات رزمی و مشت زنی قدرت ضربه تاثیر مهمی در موفقیت ورزشکار دارد، یک ضربه پرقدرت میتواند حریف را بطور کامل مغلوب سازد.

قدرت ضربات مشت فرانسیس انگانو برابر با ۹۲٫۸۴ اسب بخار تخمین زده شده که به عنوان یک مثال میتوان اینطور توضیح داد دریافت یک ضربه مشت از وی مانند برخورد با یک خودرو فورد اسکورت (Ford Escort) میباشند که با تمام سرعت خود در حال حرکت است.

بر اساس یکسری بررسی انجام گرفته میان برخی ورزشکاران فرانسیس انگانو مبارز یو اف سی با ضربه مشت اندازه گیری شده ۱۲۹،۱۶۱ واحد دارای قدرتمندترین ضربات میباشد. در ویدئو زیر میتوانید این بررسی را مشاهده کنید.

پیروزی های قاطع

فرانسیس انگانو توانسته در ۵ مسابقه آخر خود در حدود ۵۱۴ ثانیه یعنی کمتر از ۹ دقیقه حریفان خود را مغلوب سازد. وی ۴ مسابقه از ۵ مسابقه آخر خود را با ضربه فنی حریف در راند اول به پایان رسانده و همچنین در ۳ مسابقه به عنوان ورزشکار با بهترین عملکرد در رویداد برگزیده شده است.

باید توجه داشت که ضربه فنی مکرر حریفان در راند اول بدان معنی است که بسیاری از پیروزی های وی در حالی که حریف هنوز از آمادگی جسمانی بالایی برخوردار میباشد صورت گرفته است.

به نظر می آید فرانسیس انگانو با اندوخته ای که از تجربه مسابقات یو اف سی بدست آورده و نیز تمرینات کافی برای افزایش توانایی های فنی در مبارزات، اکنون به عنوان یک مبارز تمام عیار به سوی ثبت رکوردهای تاریخی در سنگین وزن یو اف سی گام برمیدارد.

این موضوع البته با قدرت ضربات مشت فرانسیس انگانو نیز ارتباط مستقیم دارد، در ویدئو زیر دانا وایت به عنوان رئیس یو اف سی درباره قدرت ضربات وی توضیحاتی ارائه مینماید و حتی قدرت ضربات او را ۹۶ اسب بخار اعلام میکند:

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *