حواشی پرونده اتهامات شرکت لاتاری چینی در ژاپن و آمریکا

 حواشی پرونده اتهامات شرکت لاتاری چینی در ژاپن و آمریکا

در ادامه اتهامات مرتبط با یک شرکت لاتاری چینی، دو مرد ژاپنی به اتهام پرداخت رشوه به مقامات و قانونگذاران مجرم شناخته شده و توسط دادگاه به زندان محکوم شدند.

ژاپن و پرونده رشوه مرتبط با شرکت چینی

متهمین پرونده پرداخت رشوه در ژاپن
تصویری از Masahiko Konno در سمت چپ و Tsukasa Akimoto در سمت راست

ژاپن اینروزها به سختی در تلاش برای یافتن ابعاد گسترده پرداخت رشوه در جریان رسوایی مرتبط با یک کمپانی لاتاری چینی تحت نام ۵۰۰ فعالت می کند می باشد.

در جدیدترین وقایع مربوط به این پرونده دادگاه منطقه ای شهر توکیو، دو فرد را به دلیل پرداخت رشوه مجرم شناخت. بنا بر تصمیم دادگاه آقای Masahiko Konno که ۴۹ سال دارد به ۲ سال زندان و آقای Katsunori Nakazato که ۴۸ سال دارد به ۱ سال و ۱۰ ماه زندان محکوم شدند.

متهمین، به دلیل پرداخت رشوه به مبلغ ۷٫۶ میلیون ین ژاپن (در حدود ۷۲ هزار دلار آمریکا) به Tsukasa Akimoto مجرم شاخته شده اند. گفته می شوند این رشوه در ازای درخواست اطلاعات و همکاری برای دریافت مجوز برگزاری لاتاری توسط شرکت چینی برگزار کننده لاتاری در ژاپن در طی سالهای ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ پرداخت شده است.

بر اساس مدارک ارائه شده در دادگاه، نحوه پرداخت بخشی از این رشوه بصورت تقبل هزینه های تفریح و مسافرت های آقای Akimoto بوده است.

لازم به ذکر است که اجرای حکم زندان برای این دو شخص به تعویق افتاده است، در ژاپن شخص تحت شرایطی می تواند حکم زندان را به تاخیر بیاندازد که از جمله این موارد میزان محکومیت کمتر از ۳ سال و نداشتن سابقه جرم طی ۵ سال گذشته است.

پرونده های در جریان Akimoto

در سمت دیگر پیشتر و در سال ۲۰۱۹ متهم به دریافت رشوه، Tsukasa Akimoto دستگیر شده بود ولی در ماه فوریه در حالی که پرونده وی همچنان در حال بررسی می باشد به طور موقت آزاد شد.

لازم به ذکر است که آقای Akimoto  طی سال های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ به عنوان معاون ارشد وزیر در کابینه نخست وزیر شینزو آبه فعالیت می کرد. نخست وزیر شینزو آبه مدتی پیش به دلیل مشکلات سلامتی از سمت خود کناره گیری کرد.

علاوه بر این دادگاه پرونده جدیدی برای Akimoto  به جریان انداخته است. بر اساس پرونده جدید وی متهم است که به دیگر افراد دخیل در این پرونده، یعنی Konno و Nakazato پیشنهاد داده است در ازای دریافت ۳۰ میلیون ین ژاپن (حدود ۲۸۵ هزار دلار آمریکا) حاضر است در دادگاه مطابق آنچا آنها نیاز دارند شهادت دهد.

پرونده شرکت لاتاری چینی در ایالات متحده

بورس سهام نیویورک

این تنها پرونده قضایی پیش روی شرکت چینی برگزار کننده لاتاری نیست و این شرکت هم اکنون در ایالات متحده نیز به دلیل پنهان سازی فعالیت های خود از سرمایه گذاران تحت پیگرد قرار دارد.

سهام این گروه چینی که در بازار بورس نیویورک (New York Stock Exchange) خرید و فروش می شود اینروزها به دلیل اتهامات مربوط به زیر پا گذاشتن قوانین آمریکا می باشد دچار تغییر و تحولات شدیدی شده است.

بازارهای مالی نگران تنش های سیاسی و اقتصادی رو به افزایش بین واشنگتن و پکن است و برخی کارشناسان مسائل مربوط به پرونده این شرکت چینی را ناشی از این تنش ها می دانند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *